Омекотяване на цветовете и премахване на мигащи елементи
This mode enables people with epilepsy to use the website safely by eliminating the risk of seizures that result from flashing or blinking animations and risky color combinations.
Visually Impaired Mode
Improves website's visuals
This mode adjusts the website for the convenience of users with visual impairments such as Degrading Eyesight, Tunnel Vision, Cataract, Glaucoma, and others.
Cognitive Disability Mode
Помага за фокусирането върху конкретно съдържание
This mode provides different assistive options to help users with cognitive impairments such as Dyslexia, Autism, CVA, and others, to focus on the essential elements of the website more easily.
ADHD Friendly Mode
Намалява разсейването и подобрява фокуса
This mode helps users with ADHD and Neurodevelopmental disorders to read, browse, and focus on the main website elements more easily while significantly reducing distractions.
Режим за незрящи
Allows using the site with your screen-reader
This mode configures the website to be compatible with screen-readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack. A screen-reader is software for blind users that is installed on a computer and smartphone, and websites must be compatible with it.
Скалиране на съдържанието
Стандартно
Лупа за текст
Четим шрифт
Маркиране на заглавията
Маркиране на връзките
Оразмеряване на шрифта
Стандартно
Междуредие
Стандартно
Междубуквие
Стандартно
Ляво подравняване
Центриран текст
Дясно подравняване
Тъмен контраст
Слаб контраст
Черно-бяло
Висок контраст
Висока сатурация
Ниска сатурация
Настройка на цвета на текста
Настройка на цвета на заглавията
Настройка на фоновите цветове
За по-лесна ориентация
Изключване на звуците
Скриване на изображенията
Виртуална клавиатура
Маркер за четене
Без анимации
Маска за четене
Маркиране при посочване
Маркиране на фокус
Big Dark Cursor
Big Light Cursor
Навигация с клавиши
Декларация за достъпност
koja-bg.org
March 4, 2023
Състояние на съответствие
Ние твърдо вярваме, че интернет трябва да бъде достъпен и достъпен за всеки, и се ангажираме да предоставим уебсайт, който да е достъпен за възможно най-широката аудитория,
независимо от обстоятелствата и способностите.
За да изпълним това, ние се стремим да се придържаме възможно най-стриктно към Насоките за достъп до уеб съдържание на Консорциума (W3C) 2.1 (WCAG 2.1).
Тези насоки обясняват как да направите уеб съдържанието достъпно за хора с широк спектър от увреждания. Спазването на тези насоки ни помага да гарантираме, че уебсайтът е достъпен
за всички хора: слепи хора, хора с двигателни увреждания, зрителни увреждания, когнитивни увреждания и др.
Този уебсайт използва различни технологии, които имат за цел да го направят възможно най-достъпен по всяко време. Ние използваме интерфейс за достъпност, който позволява на хора с конкретни
увреждания, за да коригират потребителския интерфейс на уебсайта (потребителския интерфейс) и да го проектират според личните си нужди.
Освен това уебсайтът използва приложение, базирано на AI, което работи във фонов режим и постоянно оптимизира нивото си на достъпност. Това приложение отстранява HTML на уебсайта,
адаптира своята функционалност и поведение за екранни четци, използвани от незрящи потребители, и за функции на клавиатурата, използвани от лица с двигателни увреждания.
Ако сте открили неизправност или имате идеи за подобрение, ще се радваме да се обадите от вас. Можете да се свържете с операторите на уебсайта, като използвате следния имейл
Екранен четец и навигация на клавиатура
Нашият уебсайт изпълнява техниката ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications), заедно с различни различни поведенчески промени, за да осигури на слепи потребители, които посещават с
екранните четци са в състояние да четат, разбират и да се наслаждават на функциите на уебсайта. Веднага след като потребител с четец на екрана влезе във вашия сайт, той веднага получава
подкана за влизане в профила на екрана за четене на екрана, така че те да могат да сърфират и работят ефективно вашия сайт. Ето как нашият уебсайт покрива някои от най-важните изисквания за четец на екрана,
заедно с екранните снимки на конзолата на примери за код:
Оптимизация на екранния четец: стартираме фонов процес, който изучава компонентите на уебсайта отгоре надолу, за да гарантираме непрекъснато съответствие дори при актуализиране на уебсайта.
В този процес ние предоставяме на екранните четци значими данни, използвайки ARIA набор от атрибути. Например предоставяме точни етикети на формуляри;
описания за действащи икони (икони в социалните медии, икони за търсене, икони на колички и др.); насоки за валидиране за въвеждане на формуляри; роли на елементи като бутони, менюта, модални диалози (изскачащи прозорци),
и други. Освен това фоновият процес сканира всички изображения на уебсайта и предоставя точно и смислено описание, базирано на разпознаване на обект на изображение, като маркер ALT (алтернативен текст)
за изображения, които не са описани. Той също така ще извлече текстове, които са вградени в изображението, използвайки технологията OCR (оптично разпознаване на символи).
За да включат настройките на четеца на екрана по всяко време, потребителите трябва само да натиснат комбинацията от клавиатура Alt + 1. Потребителите на четец на екран също получават автоматични съобщения, за да включат режима на четец на екрана
веднага щом влязат в уебсайта.Тези настройки са съвместими с всички популярни екранни четци, включително JAWS и NVDA.
Оптимизация на навигацията на клавиатурата: Фоновият процес също така коригира HTML на уебсайта и добавя различни поведения, използвайки JavaScript код, за да направи уебсайта работещ от клавиатурата. Това включва възможността да навигирате в уебсайта с помощта на клавишите Tab и Shift + Tab, да управлявате падащи менюта с клавишите със стрелки, да ги затваряте с Esc, бутони за задействане и връзки с клавиша Enter, да навигирате между радиото и елементите в квадратчето с помощта на клавишите със стрелки попълнете ги с интервал или клавиш Enter. Освен това потребителите на клавиатурата ще намерят менюта за бърза навигация и пропускане на съдържание, достъпни по всяко време, като щракнат Alt + 1 или като първите елементи на сайта, докато навигират с клавиатурата. Фоновият процес също обработва задействаните изскачащи прозорци, като премества фокуса на клавиатурата към тях, веднага щом се появят, и не позволява на фокуса да се отклонява извън него.Потребителите могат също да използват преки пътища като „M“ (менюта), „H“ (заглавия), „F“ (форми), „B“ (бутони) и „G“ (графика), за да преминат към определени елементи. </ li>
Профили за увреждания, поддържани в нашия уебсайт
Безопасен режим за епилепсия: този профил дава възможност на хората с епилепсия да използват уебсайта безопасно, като елиминира риска от гърчове, които са резултат от мигащи или мигащи анимации и рискови цветови комбинации.
Режим със зрителни увреждания: този режим настройва уебсайта за удобство на потребители със зрителни увреждания като влошаване на зрението, зрение на тунела, катаракта, глаукома и други.
Режим на инвалидност: този режим предоставя различни помощни опции, за да помогне на потребителите с когнитивни увреждания като дислексия, аутизъм, CVA и други, да се фокусират по-лесно върху основните елементи на уебсайта.
Приятелски режим за ADHD: този режим помага на потребителите с ADHD и невроразвитие да разчитат, разглеждат и фокусират по-лесно основните елементи на уебсайта, като същевременно намаляват разсейването.
Режим на слепота: този режим конфигурира уебсайта да бъде съвместим с четци на екрани като JAWS, NVDA, VoiceOver и TalkBack. Екранен четец е софтуер за незрящи потребители, който е инсталиран на компютър и смартфон и уебсайтовете трябва да са съвместими с него.
Навигационен профил на клавиатурата (с двигателно увреждане): този профил позволява на хората с двигателни увреждания да управляват уебсайта, като използват клавишите Tab, Shift + Tab и клавишите Enter. Потребителите могат също да използват преки пътища като „M“ (менюта), „H“ (заглавия), „F“ (форми), „B“ (бутони) и „G“ (графика), за да преминат към определени елементи. </ li>
Допълнителни корекции на потребителския интерфейс, дизайн и четливост
Корекции на шрифта - потребителите могат да увеличават и намаляват неговия размер, да променят семейството си (тип), да регулират разстоянието, подравняването, височината на реда и др.
Корекции на цвета - потребителите могат да избират различни профили на цветовия контраст, като светъл, тъмен, обърнат и монохромен. Освен това потребителите могат да сменят цветови схеми на заглавия, текстове и фонове, с над 7 различни опции за оцветяване.
Анимации - епилептичните потребители могат да спрат всички работещи анимации с едно щракване на бутон. Анимациите, контролирани от интерфейса, включват видеоклипове, GIF и CSS мигащи преходи.
Открояване на съдържанието - потребителите могат да изберат да подчертаят важни елементи като връзки и заглавия. Те също така могат да изберат да подчертават само фокусирани или задържани елементи.
Изключване на звука - потребителите със слухови устройства могат да получат главоболие или други проблеми поради автоматичното възпроизвеждане на звука. Тази опция позволява на потребителите незабавно да заглушат целия уебсайт.
Когнитивни разстройства - ние използваме търсачка, която е свързана с Уикипедия и Уикиречник, позволявайки на хората с когнитивни разстройства да дешифрират значенията на фрази, инициали, жаргон и други.
Допълнителни функции - предоставяме на потребителите възможност да променят цвета и размера на курсора, да използват режим на печат, да активират виртуална клавиатура и много други функции.
Съвместимост с браузъри и помощни технологии
Ние се стремим да поддържаме възможно най-широк спектър от браузъри и помощни технологии, така че нашите потребители могат да изберат най-подходящите инструменти за тях, с възможно най-малко ограничения. Затова работихме много усилено, за да можем да поддържаме всички основни системи, които съставляват над 95% от потребителския пазарен дял, включително Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera и Microsoft Edge, JAWS и NVDA (екранни четци), както за Windows и за потребители на MAC.
Бележки, коментари и обратна връзка
Въпреки нашите най-добри усилия да позволим на всеки да приспособи уебсайта към своите нужди, все още може да има страници или раздели, които не са напълно достъпни, в процес на ставане на достъп или липсва адекватно технологично решение, което да ги направи достъпни. И все пак ние непрекъснато подобряваме нашата достъпност, добавяме, актуализираме и подобряваме нейните опции и функции и разработваме и възприемаме нови технологии. Всичко това има за цел да достигне оптималното ниво на достъпност, следвайки технологичния напредък. За всяка помощ, моля, обърнете се към